Миколаївці знімають з себе відповідальність за події на Донбасі – результати соцопитування

Максим КозачукЗатяжний процес реформування в країні, а також продовження бойових дій на Донбасі (які тривають аж ніяк не години, як було обіцяно) – все це показники, які прямо впливають на падіння довіри українців до нової влади.

Важко усвідомлювати те, що «післямайданівська ейфорія» вже пропала, а зараз відбувається процес протверезіння нації, яка бачить, що крім анексованого Криму і затяжних військових дій на Донбасі, більше ніяких глибоких змін не спостерігається. Тому все більша частина жителів нашої країни продовжують втрачати надії на краще життя, а разом з цим, прихильники радикальних політичних сил починають активізуватися і переманювати на свій бік новий електорат (як це робило ВО «Свобода» в 2012 році), що вже є передвісником передреволюційної обстановки.

Подібна картина складається після отриманих результатів опитування громадської думки серед жителів міста Миколаєва, який проводився Центром соціологічних досліджень при кафедрі соціології ЧДУ ім. Петра Могили в лютому 2015 року.

В одному з питань дослідження миколаївцям запропонували визначити міру відповідальності за події на сході України. Найбільше набрав варіант «Російська влада і президент Путін» – 4,17 балів з 5 (0 – не несе відповідальності, 5 – має найвищий рівень відповідальності). Звичайно ж, цей результат не дивує, українці досі вважають, що у всьому винні «росіяни» і «Путін», з чим важко не погодитися, хоча на мою думку, потрібно враховувати і те, що всіх собак спустити на Росію також невірний шлях, що і доводять наступні результати.

Наступні, хто, на думку миколаївців, повинні нести відповідальність за події на Сході країни, це Янукович і його оточення (3,92), проросійські політичні сили на Сході (3,74), олігархи (3,57) і нова українська влада, президент і парламент (3,41). Поява в цьому списку нової влади демонструє процес зниження довіри до неї з боку пересічних українців, а також усвідомлення того, що вона якимось чином причетна до затягування військових дій. Це призводить до погіршення політичної обстановки в Україні, особливо напередодні виборів до місцевих рад, що може істотно похитнути поки сильну вертикаль влади на чолі з Петром Порошенком.

На думку городян, менший рівень відповідальності за те, що відбувається на Донбасі мають: населення Донбасу (2,97), українські націоналісти (2,7), США (2,28) і країни ЄС (2.18). А от найнижчий результат отримали варіанти: населення України в цілому (1,78) і особиста відповідальність (0,76), що в черговий раз демонструє нам особливості українського менталітету і присутність пострадянського синдрому, де за всіх і вся відповідала комуністична партія Радянського Союзу . Ми продовжуємо вже через 23 роки після його розпаду перекладати всю відповідальність з себе на владу, країну або на сусідні держави, організації і т.д.

Головна теза в даному випадку полягає в тому, що поки ми не навчимося брати на себе відповідальність за наші дії і самим розвивати державу в тому ключі, в якому нам самим потрібно, – до тих пір ми будемо потопати в кризах і жити в тому середовищі, яку нам створили, а не яку ми могли б змінити під власні потреби. Головне – бажання змінювати, а не чекати змін!